Hoe Laurens Masereeuw vervroegd met pensioen ging

Geplaatst op 1 juli 2025

Wat kan straks wel en wat niet? Hoe ziet de toekomst eruit en hoeveel pensioen is er als je eerder stopt met werken? Laurens Masereeuw is op zijn tweeënzestigste begonnen met nadenken over zijn financiële toekomst voor wanneer hij vervroegd met pensioen zou gaan. Een jaar later heeft hij zelf een Excel-sheet gemaakt om de verschillende pensioenscenario’s in kaart te brengen. De pensioenwebsite van Robeco en Mijnpensioenoverzicht.nl hebben hem daarbij goed geholpen. “Ik ben eigenlijk al sinds mijn vijfenvijftigste over ‘met pensioen gaan’ aan het nadenken. Ik wil later niet in een financieel en mentaal gat vallen.”

Geïnspireerd door zijn vader die op zestigjarige leeftijd in de VUT ging en met zijn moeder een caravan kocht om samen veel op reis te gaan. Ze hebben daar jarenlang van genoten. Met die gedachte in zijn hoofd heeft Laurens altijd al nagedacht over wanneer hij zou stoppen met werken. Want zo van het leven kunnen genieten en reizen als zijn ouders deden, dat wil hij ook, samen met zijn vrouw Inge. Hij vindt het belangrijk dat, wanneer je met pensioen gaat, je mentaal en fysiek fit bent om van het pensioen te kunnen genieten en dat je daarmee niet te lang moet wachten. Dat moment is recent aangebroken. Sinds 1 mei is Laurens op zijn vijfenzestigste met vervroegd pensioen gegaan. Om dat doel te bereiken, heeft hij nauwkeurig die financiële voorbereiding in kaart gebracht.

Vervroegd met pensioen gaan maak je zelf inzichtelijk
“Het is eigenlijk niet zo ingewikkeld,” legt Laurens uit. “Op de website van Robeco kun je zien hoeveel pensioen je kunt laten uitkeren. Ik heb het pensioenfonds gemaild met de vraag of ze een berekening konden maken waarbij ik eerst wat meer krijg en later wat minder – een zogeheten hoog-laagconstructie. Zo kun je alvast voorsorteren op je pensioen.

Op Mijnpensioenoverzicht.nl, een website van de overheid, zie je hoe je eigen financiële stromen samenkomen. Al die cijfers heb ik in een Excel-sheet gezet om goed overzicht te krijgen, per levensjaar van vijfenzestig, zesenzestig of zevenenzestig. Het moet financieel allemaal wel kunnen. Ooit had ik al een lijfrente afgesloten en die komt nu vrij. Dat telde ook mee in de afweging of vervroegd met pensioen gaan haalbaar was. Daarnaast had ik me al eens laten informeren over het partnerpensioen: wat gebeurt er als ik kom te overlijden? Dan krijgt mijn vrouw een weduwepensioen – en ik wilde weten hoe dat gedeelte van het partnerpensioen er voor haar uitziet. Ik wil gewoon goed voorbereid zijn. Ik ben een heel planmatig type – dat helpt. Soms ben ik daar wel eens in doorgeschoten zodat zelfs collega’s mij om advies gingen vragen. Die verwijs ik dan naar de website van Robeco – dan wordt het vanzelf duidelijk.”

Laurens Masereeuw: “Inzichtelijk maken van je financiële mogelijkheden is eigenlijk niet zo ingewikkeld.”

Praktische voorbereidingen – begin van afscheid nemen
“Dat je je niet alleen mentaal en fysiek moet voorbereiden is duidelijk. Maar ook diverse zaken moeten gewoon goed worden geregeld. Zo werd ik, naarmate die pensioendatum naderde, steeds meer bewust van de luxe die ik in bruikleen van Robeco had, moest inleveren: een auto van de zaak, laptop en iPhone. Maar ik had privé wel een auto nodig, een laptop en telefoon ook. Dat zijn allemaal zaken waar je over moet nadenken en die je op tijd thuis regelt. Het inleveren van alles was het begin van het afscheid nemen.”

Dirigent van je eigen leven
De juiste balans vinden, jezelf kunnen vermaken, blijven leren en een sociaal netwerk hebben zijn onderwerpen die altijd een rol bij Laurens hebben gespeeld ‘voor als je met pensioen bent’. Om zichzelf goed te kunnen vermaken volgt hij al jaren pianoles. Daarnaast speelt hij saxofoon in een ouderwetse soulband, wat zijn studentenband was en waar hij nu al 40 jaar met dezelfde mensen muziek maakt en optreedt.
“Met pensioen zijn heeft een soort zondagsgevoel. Ik weet nu nog niet hoe het écht voelt. Het heeft zijn tijd nodig om te verwerken dat het nu zo ver is. Je bepaalt nu zelf je ritme en wordt niet meer geleefd. Je bent nu zelf de dirigent van je eigen leven, in plaats van dat je onderdeel bent van het orkest.”

Een mooie uitdaging voor de toekomst
In de periode richting de pensioendatum had Laurens af en toe wat twijfels of er straks wel genoeg intellectuele uitdagingen zouden zijn. “Ik stond altijd aan en vond het fijn om hard te werken. Die stress valt weg, maar heb je dan nog genoeg drive om uitdagingen aan te gaan? Ik heb er veel met vrienden en met mijn vrouw en kinderen over gepraat, dat heeft echt geholpen. Ook heb ik nagedacht over wat voor zinvolle bijdrage ik aan de maatschappij kan leveren straks.

Het punt is, ik ben heel druk of heel lui en vind het fijn om concrete vooruitzichten te hebben. Daarom heb ik een bucketlist gemaakt. Hier staan veel dingen op, grote reizen maar ook bijvoorbeeld hardlopen. Hardlopen is voor mij een metafoor om jong te blijven, in je hoofd en je lijf, en het geeft een gevoel van vrijheid. Eind van het jaar ga ik de marathon van New York lopen en doe ik mee aan de Bridge Run in Kopenhagen. Volgend jaar staat er een fietstocht naar Rome op de planning – niet elektrisch hoor, en ga ik weer verder met mijn wijncursus. Mijn ambitie is altijd al geweest om twee dagen in de week in de lokale wijnwinkel te gaan werken. Dat lijkt me echt fantastisch, ook om weer met mensen samen te werken en iets met je passie te doen.”